Przejdź do treści

„Małe Muzeum Kina”

W 2005 roku, z okazji Jubileuszu 90–lecia kina w Pułtusku – jednego z najstarszych w Polsce, powstało MAŁE MUZEUM KINA. Dzięki pomysłowości i determinacji dyrektor MCKiS Izabeli Sosnowicz-Ptak oraz hojności darczyńców, udało się wyremontować pomieszczenie i zgromadzić eksponaty związane ze sztuką filmową.

Na wystawę składają się plansze dotyczące historii kinematografii światowej, prekursorskich aparatów projekcyjnych i kamer oraz przedstawiające historię pułtuskiego kina. Pierwszy historyczny seans odbył się 13 czerwca 1915 roku. Nie mniej interesujące są aparaty projekcyjne, począwszy od tych na korbkę z początków XX wieku, reklamy filmowe i plakaty sięgające dwudziestolecia międzywojennego oraz zupełnie współczesne. Zgromadziliśmy również niektóre roczniki czasopism KINO i FILM z różnych okresów począwszy od 1931 roku. Na ekspozycji można zobaczyć: kamery, taśmy filmowe, gadżety związane z filmem, a wszystko to połączone romantyczną koncepcją sentymentalnego „MAŁEGO MUZEUM KINA”.

Wystawa ma charakter ekspozycji stałej, którą można oglądać każdego dnia od  poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia instytucji.

Wszystkich odwiedzających Pułtusk zapraszamy do zwiedzania naszego Małego Muzeum Kina, znajdującego się w budynku Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki.
Dla grup zorganizowanych oferujemy również pokaz filmowy o historii kinematografii z terkocącego projektora.

Skip to content