Przejdź do treści

FOTORELACJA – „Stare miasto w Płowdiwie. Dziedzictwo tysiącleci” oraz „Bułgaria oczami Polaków”

4 marca 2020 roku w Galerii Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku miało miejsce otwarcie podwójnej wystawy „Stare miasto w Płowdiwie. Dziedzictwo tysiącleci” oraz „Bułgaria oczami Polaków” zorganizowane przy współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury.

Ekspozycję otworzyła dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku Izabela Sosnowicz-Ptak, witając wszystkich obecnych na wernisażu. Honorowym gościem był dr Petar Lyanguzov z Bułgarskiego Instytutu Kultury, który przybliżył uczestnikom wystawy historię Bułgarii oraz miasta Płowdiw.

Na ekspozycję składają się zdjęcia ilustrujące zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzące dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie w Bułgarii. Autorami zdjęć są studenci i wykładowcy z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych: zabytki z czasów rzymskich, bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego, malownicze zakątki Starego Miasta wraz z panoramą oraz zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi. Natomiast „Bułgaria oczami Polaków” to wybrane fotografie konkursowe przedstawiające piękno Bułgarii.

W związku z edukacyjną misją Galerii MCKiS prowadzone są zajęcia związane z wystawą dla szkół i przedszkoli. Proponowane tematy to: „Spotkanie z architekturą. Podróż małych projektantów do Bułgarii”, Śladami bułgarskiej kultury… Tradycje kulturalne” oraz „Czy architektura jest sztuką?”.

Wystawa „Bułgaria oczami Polaków” oraz „Stare miasto w Płowdiwie. Dziedzictwo tysiącleci” można oglądać w Galerii MCKiS do końca kwietnia, w godz. 9:00 – 16:00.

Skip to content